Skip to main content

W piątek w Złotych Tarasach w Warszawie odbył się finał konkursu Miss Egzotica International 2010.

Doskonale zorganizowane przedsięwzięcie przyciągnęło do Złotych Tarasów tłumy gości i największe stacje telewizyjne w Polsce. Galę poprowadził w dowcipny, profesjonalny i zgrany sposób pięknie komponujący się i dopełniający duet: Omenaa Mensah i Serafina Ogończyk-Mąkowska. Uczestniczki konkursu to przedstawicielki Filipin, Gwinei, Wietnamu, Malii, Kazachstanu, Angoli, Kenii, Kongo, Brazylii. Dziewczęta w Polsce mieszkają, studiują, pracują.

Pierwsze wyjście dziewcząt poprzedził występ tancerki znanej z programu You Can Dance – Marii Foryś. Dziewczęta prezentowały się w 5 odsłonach: w strojach sportowych, w sukniach marki Desperado London, w kostiumach kąpielowych, w płaszczach marki Wittchen oraz bieliźnie Corin. Ambasadorki świetnie opanowały trudną choreografię przygotowaną przez wymagającą Annę Jujkę – choreografa programu You Can Dance. Na scenie wystąpiła także Aleksandra Szwed oraz Kyss Major – piosenkarka ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie dziewczęta biorące udział w konkursie stają się orędowniczkami przesłania konkursu, zaangażowania w pomoc słabszym, zaangażowania w walkę z podziałami i niesprawiedliwością. Dziewczęta otrzymały certyfikaty potwierdzające, iż spełniając warunki formalne i etyczne uzyskały status Ambasadorki Miss Egzotica International.

Aleksandra Szwed, Omena Mensah oraz Kyss Mejor zostały odznaczone, za przychylność ideom i przesłaniu konkursu, statuetką honorowa Ambasadorka Miss Egzotica International.

Mimo, iż w programie nie brakowało elementów zabawnych i humorystycznych poruszano także ważne i poważne tematy. Miss Egzotica to konkurs z ideologią i przesłaniem. Współpracuje ze stowarzyszeniem Pomóż Afryce i ruchem Maitri. Podczas gali można byłoby wypełnić deklarację Adopcji serca i wspomóc dzieci z Afryki. Wielu spośród zaproszonych gości zostało rodzicami adopcyjnymi dzieci z Afryki. Adopcja serca polega na moralnym zobowiązaniu do płacenia comiesięcznej składki w wysokości ok. 50 zł na naukę dla określonego z imienia i nazwiska dziecka. Po części oficjalnej dalsza część uroczystości przebiegała w kasynie w hotelu Mariott. Tam też przeprowadzono aukcję masek malawijskich (3 maski zostały wylicytowane przez firmę Aktio – partnera głównego konkursu). Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na zakup Mobilnej Maszyny Solarnej do Uzdatniania Wody.

Jury, pod przewodnictwem Piotra Zelta, w składzie:

Aleksandra Szwed – aktorka i piosenkarka
Piotr Zelt – aktor, przewodniczący jury
Rafał Marton – rajdowiec
Marek Włodarczyk – aktor
Jan Kliment – tancerz
Piotr Tymochowicz – Kreator
Grzegorz Witkowski – prezes Aktio Business & Invest Group
Dariusz Stokowski – prezes firmy Aluprofil
Witek Berkan – fotograf
Tomasz Iwan – piłkarz
Piotr Sałata – stylista
Ata Abtuar – prezes Desperado London

Przyznało następujące tytuły:

Miss Egzotica International 2010: Jacky Maina – przedstawicielka Kenii
I wicemiss: Mai Rzepińska – przedstawicielka Wietnamu
II wicemiss: Madina Kurbanaliyeva – przedstawicielka Kazachstanu
Miss Publiczności: Agnieszka Stefani – przedstawicielka Gwinei
Miss Foto: Luzia Viegas – przedstawicielka Angoli

Przesłaniem konkursu Miss Egzotica International jest walka z dyskryminacją, wyrównanie szans, propagowanie kosmopolitycznej postawy, przedstawienie Polaków jako Obywateli świata, propagowanie postaw proekologicznych, solidarność z ubogimi Trzeciego Świata

fot. Katarzyna Gałązka