Skip to main content

Miss Egzotica mówi NIE islamizacji świata

W 2015 roku po raz pierwszy w konkursie Miss World nie zobaczymy kandydatek w bikini. Także w Polsce podczas regionalnej selekcji kandydatki nie zaprezentują swoich kształtów. Dlaczego? Ponieważ została wprowadzona rewolucyjna zmiana – jak ją określono – zakazująca występów w strojach kąpielowych.

Biuro Miss Egzotica wyraża sprzeciw wobec podjętej decyzji. Jako manifestację naszego stanowiska i podkreślenie autonomii chcemy wyraźnie zaznaczyć, że regulaminowe wyjście w strojach kąpielowych, podczas konkursów z cyklu Miss Egzotica oraz Miss Earth będzie od tej chwili jedną z kluczowych prezentacji. Zlikwidowanie pokazu w kostiumach odbieramy jako ukłon w stronę świata muzułmańskiego. Naszym przesłaniem jest propagowanie tolerancji i szacunku wobec innych, jednak nie oznacza to zmiany naszych zwyczajów, prawa i tradycji pod cudze dyktando. Odmienność tak, ale wykorzystywanie inności do forsowania swojego punktu widzenia i narzucanie tego innym, jest wykorzystywaniem naszej bierności. Od początku historii wyborów najpiękniejszej, w Polsce a także na świecie, kandydatki prezentowały się w kostiumach. Jest to zwyczajem, nieodłączną częścią konkursów piękności a także wyrazem emancypacji i praw kobiet. Argumenty uzasadniające zakaz występów (wysuwane przez prezes światowego plebiscytu na najpiękniejszą) deprecjonują samą idę konkursów piękności. Nie zapominajmy, iż wszelkie wybory miss – są KONKURSAMI PIĘKNOŚCI, jakakolwiek nie byłaby im przypisywana (słuszna) ideologia. Zwyciężczyni ma być piękna. Nagradzana jest w szczególny sposób osoba, która jest piękna i do tego mądra, wrażliwa, elokwentna, etc, itd. Określenie występu w strojach kąpielowych jako instrumentalne przedstawianie kobiet można traktować jako preludium do dalszych nakazów zasłaniania kobiecego ciała. Czy w przyszłym roku zostanie określona długość sukni? Czy pokazywanie twarzy nie jest przedmiotowym traktowaniem kobiet? Podkreślamy potrzebę przeprowadzania w Polsce projektów mających na celu walkę z rasizmem, nietolerancją, nierównością i niesprawiedliwością. Szacunek do różnorodności, do środowiska jest niezbędnym czynnikiem akceptacji społecznej, pokoju i światowego porządku, jednak w naszym kraju panują nasze zasady, do których przybywający muszą się dostosować. Respektujemy i szanujemy prawa innych. Jeżeli komuś nie odpowiadają panujące w Polsce zwyczaje i normy – granice są wciąż otwarte w obie strony. Idąc tym tropem jaki obrano, zakazując prezentacji w strojach bikini, za 20 lat będziemy mieli jedynie miss pięknych oczu.

Już niedługo zobaczą Państwo Ambasadorkę Miss Egzotica – pierwszą niesłowiańską delegatkę Polski, w konkursie Miss Earth – także w kostiumie kąpielowym:).

z poważaniem,

Serafina Ogończyk-Mąkowska
prezes Miss Egzotica