Skip to main content

Ambasadorki Miss Egzotica International 2015 i Święta Bożego Narodzenia

1) Kim Anh Nguyen – Wetnam

Jako, że buddyzm jest religią dominującą w Wietnamie, to Boże Narodzenie/Wigilia są obchodzone tylko w mniejszym gronie, wśród rodzin chrześcijańskich. Natomiast taką alternatywą jest Tết Trung Thu (Święto Środka Jesieni). W Wietnamie jest to jedno z najbardziej hucznie obchodzonych świąt. Ma charakter dnia dziecka. Na ulicach można wtedy spotkać spacerujące rodziny, bawiące się dzieci i parady smoków, które tańczą przy światłach i muzyce. W tym dniu dzieci dostają od dorosłych prezenty, słodycze. Już na parę tygodni przed samym świętem, w sklepach można kupić przepyszne księżycowe ciasteczka, które są charakterystyczne dla tej okazji.

2) Ewelina Jankowska – Ghana
Moja rodzina spędza Wigilię w bardzo tradycyjny sposób.Co roku moja babcia wraz z mamą przygotowuwują świąteczne potrawy.Ja również pomagam w tym przedsięwzięciu, moją najmocniejszą stroną są świąteczne ciasta.Gdy cała rodzina zbierze się w domu babci dzielimy się opłatkiem ,składamy sobie życzenia a następnie zasiadamy do świątecznego stołu.Potem śpiewamy kolędy i miło spędzamy czas.. 2. Jeśli chodzi o alergie pokarmowe:mam lekką skazę białkową ale nie mam większych problemów z wszelkimi potrawami..dotyczy to jedynie dużej dawki białka podanej mi od razu w skoncentrowanej postaci(np.wysokobiałkowe odżywki,batony).

3) Nadia Kolotylo – Ukraina

Wigilia – 6 stycznia, gospodarz i gospodyni rytualnie gotują jedzenie Boga – kutię i kompoty. Dla Kutii potrzebna jest nasączona pszenica miód, rodzynki, jęczmień,. Na stole powinno być 12 bezmięsnych dan. Przy zachodzie słońca, cała rodzina idzie do stołu i głowa rodziny mówi głośno modlitwy, a wszyscy inni po cichu zaczynają modlić się. Każdy powinien spróbować wszystkich potraw na stole. Uważa się, że w tym dniu z nieba przychodzą dusze zmarłych i dla tego kładą na stole dodatkowy talerz i kieliszek. Po kolacji, dzieci idą do odwiedzenia sąsiadów, krewnych i śpiewają kolędy. Uważany zły omen, kiedy pierwsza do domu przyjdzie kolędować dziewczyna.

4) Oliwia Sitoi – Mozambik

Wigilia w moim domu jest raczej typowo polską. Na stole tradycyjne potrawy (może nie aż 12, ) – barszcz z uszkami, ryba po grecku, karp, śledzie, pierogi…osobiście najbardziej lubię rybę po grecku. Do wieczerzy zasiadamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, następnie ja lub mój brat (jako najstarsze dzieci) czytamy fragment z Pisma Świętego. Potem następuje tradycyjne podzielenie się opłatkiem…i wreszcie konsumpcja W czasie kolacji śpiewamy kolędy i wspominamy różne rodzinne anegdotki, ogólnie jest bardzo rodzinnie, ciepło. Gdy już jesteśmy najedzeni pędzimy w kierunku choinki, by dobrać się do prezentów przygotowanych sobie wzajemnie…Dodam jeszcze, że większość potraw przygotowuje moja mama wspólnie z babcią

5) Manya Teranyan – Armenia

W Armenii jak i u nas w domu nie obchodzimy wigilii. U nas najważniejsze święto to Nowy Rok 1-2 Stycznia i Boże Narodzenie obchodzimy 6 Stycznia. W tym dniu spędzamy z rodziną.

6) Miriam Shaded – Syria

Wigilię rozpoczynamy jak zobaczymy pierwszą gwiazdkę na niebie. Często zapraszamy gości. Następnie czytamy fragment związany z narodzinami Jeszua (Jezusa) z Pisma Świętego. Tata robi podsumowanie fragmentu jakąś myślą lub zadaje pytania. Mamy mini rozmowę/ rozważania. Po czym modlimy się bezpośrednio do Boga na głos lub po cichu. Po rozmowie z Bogiem, dzielimy się opłatkiem i składamy sobie wszyscy życzenia. Jak już wszyscy złożą sobie życzenia to siadamy do stołu i jemy obiadokolację wigilijną (potrawy tradycyjne). Po kolacji Tata (najczęściej) pod byle pretekstem się wymyka i idzie się przebrać za Mikołaja. Jak już wszystko jest gotowe ktoś „wtajemniczony” krzyczy, że widzi go za oknem. Wszystkie dzieciaki (dorośli z nimi) biegną do okna i obserwują kulejącego Mikołaja z workiem prezentów. Reakcje nagrywamy. „Prezentodawca” wchodzi na górę siada pod choinką i wywołuje po kolei „prezentobiorców”. Przed przekazanie prezentów, Mikołaj zazwyczaj wypytuje o różne rzeczy, daje zadania lub kijem wali w nogi lub tyłek. Wszystko jest bardzo śmieszne, w szczególności jak wywołany „prezentobiorca” stara się uniknąć dostania kijem za wszelką cenę. Po rozdaniu prezentów, mamy taki luźny czas w którym spontanicznie oglądamy filmy, gramy w gry lub losujemy pytania na które odpowiadamy (standardowe pytanie to – gdybyś miał 10 milionów dolarów to co byś z nimi zrobił?). Po rozmowach i czasie wspólnie spędzonym rozmawiamy lub gramy do późna by następnie pójść spać.

7) Matylda Silecka – Nigeria

Boże Narodzenie to także jedno z dwóch najważniejszych świąt w kościele rzymskokatolickim. Do tego bardzo barwne i z godziwym szacunkiem celebrowane. Dla większości Polaków Wigilia, obchodzona 24 grudnia, ma większe znaczenie niż obchodzone w dniu następnym narodziny Chrystusa, a nawet Wielkanoc. Święta Bożego Narodzenia pełnią bardzo ważną rolę w życiu moim i moich najbliższych. To czas głębokiej refleksji, zadumy, a także umacniania wiary. Wigilia to doskonała okazja do tego, by zasiąść przy stole całą rodziną i spędzić wspólnie czas. Boże Narodzenie kojarzy mi się z przepysznymi potrawami przygotowanymi przez moją mamę, rodzinnym śpiewaniem kolęd, odwiedzinami dziadków, pięknie przystrojoną choinką, jemiołą i prezentami. Najpiękniejsza w świętach jest jednak baśniowa atmosfera, która czyni ten wieczór jednym z najbardziej wzruszających w ciągu całego roku. Boże Narodzenie to również tradycja. Do najbardziej znanych należy dzielenie się opłatkiem. Święta to również czas niesienia pomocy i obdarowywania potrzebujących. Dzięki tak fantastycznej idei jaką jest „Szlachetna Paczka” osobiście możemy w tym uczestniczyć.
8) Divine Kitenge – Kongo

Wigilia to się zaczyna o 24tej spotkamy się w kościele, tam tańczymy i śpiewamy do rana a później w domu gotujemy. Nie ma jednak specjalnego jedzenia z tej okazji. Jak skończymy jeść rozpalmy ognisko. Dzieci tańczą w około i śpiewają..

9) Beata Bankovskaja – Białoruś

Na Białorusi święta przebiegają w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Daleko im jednak do Waszej formy celebracji, która moim zdaniem jest piękna i nietypowa.

10) Karolina Topka – Etiopia

Moje święta w rodzinnym domu wyglądają bardzo tradycyjnie. Zbieramy się wszyscy przy stole, cala rodziną, zerkamy na pierwsza gwiazdkę, by móc zacząć celebrować taka chwile jaka jest Wigilia. Wcześniej staramy się skompletować potrawy tak by były wiernym odwzorowaniem tych tradycyjnych. Wigilie spędzamy w miłym gronie, z chęcią zapraszając rodzinę i wspólnie rozmawiać przy stole także już po wigilii. Choinka, potrawy, to sprawy drugorzędne, ważne by były spokojne. Ciężko mi się odnieść do swiąt, które odbywają się w Etiopii, gdyż nigdy nie miałam okazji świętować w tym kraju, ale mam nadzieje, ze są to święta spokojne i wierne tradycji.

11) Karolina Gluza – Mongolia
W moim domu nie ma tradycji obchodzenia świąt. Dni te są dla nas całkowicie normalne i nie różnią się od pozostałych w roku.

12) Nadia El Nur – Sudan
W państwie, z którego pochodzę tj. W Sudanie nie obchodzi się świat Bożego narodzenia, gdyż jest to państwo islamskie. Praktycznie nie mieszkają w nim chrześcijanie, a religia muzułmańska jest bardzo silnie związana z polityka. Sudan jest krajem bardzo konserwatywnym jeżeli chodzi o religie, zatem w czasie świat Bożego narodzenia nie znajdziemy nigdzie żadnych, znanym nam symboli świątecznych. Inaczej jest w krajach arabskich bardziej liberalnych jak np. W zjednoczonych Emiratach arabskich. Tam w okresie świątecznym wszędzie można spotkać przystrojone choinki i świętych mikołajow. W domu rodzinnym w Polsce , zawsze jednak spędzamy święta bardzo tradycyjnie. Mój tato, który jest muzułmaninem, nie traktuje Bożego narodzenia jak święto religijne , ale jako święto rodzinne. Moja mama zawsze dba o to , aby wszystko przebiegało zgodnie z tradycja. Staramy się przygotowywać dwanaście potraw, zawsze znajdzie się puste nakrycie dla samotnego przybysza, a pod choinka cała rodzina znajdzie wymarzone prezenty. Po uroczystej kolacji, wprawdzie nie udajemy się na pasterkę , ale cała rodzina wybieramy się na wspólny spacer.

13) Zuza Hoang Xuan – Wietnam
Nie obchodzimy tradycyjnych świąt. Jednak ten okres spędzam wspólnie z rodziną. Przejęliśmy polskie zwyczaje i tradycje. Uważam, że Polska jestjedynym miejscem na świecie, w którym święta obchodzone są tak rodzinnie i ciepło.

10885514_10152620300327462_3123192266079876279_n

Ambasadorka Ewelina Jankowska wykonała Specjalną limitowaną bombkę świąteczną dla Wszystkich Miłośników Miss EGZOTICA International:) Ambasadorki życzą Państwu ZDROWYCH,POGODNYCH ŚWIĄT,PEŁNYCH MIŁOŚCI I PIĘKNYCH CHWIL!!!:))